Po co nam ekwipunek motocyklowy? Wpływ sprzętu na komfort i bezpieczeństwo jazdy

Po co nam ekwipunek motocyklowy? Wpływ sprzętu na komfort i bezpieczeństwo jazdy

Po co nam ekwipunek motocyklowy? Wpływ sprzętu na komfort i bezpieczeństwo jazdy

Niewiele jest rzeczy, które potrafią dostarczyć tyle adrenaliny, co jazda na motocyklu. Bez względu jednak na to, czy jesteś weteranem dwóch kółek, czy dopiero rozpoczynasz swoją przygodę, bezpieczeństwo powinno być na pierwszym miejscu. Jazda motocyklem ma swoje ryzyko i stąd konieczność posiadania odpowiedniego ekwipunku motocyklowego, który może zniwelować to ryzyko.

Opaski na oczy i kaski - czy to rzeczywiście potrzebne?

Absolutnie! Przedstaw sobie sytuację, kiedy jedziesz z dużą prędkością, a wiatr niesie kurz i inne drobne cząstki prosto w Twoje oczy. Nawet jeśli jazda na motocyklu daje Ci poczucie wolności, niemożliwe jest ją cieszyć, kiedy nie jesteś w stanie widzieć przez łzy spowodowane przez niezabezpieczone oczy. Przykładowo, opaski na oczy to jedno z podstawowych, choć często pomijanych, akcesoriów każdego motocyklisty.

Z drugiej strony przekonanie o bezpiecznej jeździe bez kasku to nic innego jak mit. Kask, jako jeden z najważniejszych elementów ekwipunku motocyklowego, nie tylko chroni twój mózg przed potencjalnie śmiertelnymi obrażeniami, ale też zapewnia pewien poziom komfortu, izolując twoje uszy od głośnego hałasu silnika. Przemyślana konstrukcja kasków, zwłaszcza tych dostępnych w sklepie motocyklowym, sprawia, że są one niezwykle łatwe w użyciu.

Ochrona od stóp do głów – jak dobór odpowiedniej odzieży i sprzętu wpływa na nasze bezpieczeństwo?

Wybór odpowiedniego kasku to jedno, ale ważny jest również cały ekwipunek, od butów po rękawice. Buty motocyklowe są zaprojektowane tak, aby chronić stopy przed urazami. Wyposażone są w specjalne wkładki mające na celu ochronę kostek i stóp przed zwichnięciami i złamaniami.

Podobnie, kurtka i spodnie motocyklowe wykonane są z grubych tkanin odporne na ścieranie, których głównym zadaniem jest ochrona skóry przed otarciami w razie upadku. Zintegrowane ochraniacze mogą również pomóc w ochronie przed poważnymi urazami kości. Co więcej, wysokiej jakości odzież motocyklowa często jest wyposażona w systemy wentylacyjne zapewniające komfort termiczny podczas długich tras.

Rękawice to kolejny akcesorium, które znacząco zwiększa bezpieczeństwo jazdy. Chronią dłonie, które są najbardziej narażone na urazy podczas wypadku, jednocześnie zapewniając lepszą przyczepność i kontrolę kierownicy.

Kompromis między modą a bezpieczeństwem – czy to możliwe?

Oczywiście, każdy motocyklista chce wyglądać stylowo, ale nie powinno to nigdy iść kosztem bezpieczeństwa. Na szczęście, producenci ekwipunku motocyklowego już od dawna zdają sobie sprawę, że moda i bezpieczeństwo mogą iść w parze, oferując szeroką gamę stylowych, ale jednocześnie bezpiecznych i funkcjonalnych produktów.

Wybierając odpowiedni ekwipunek, warto kierować się zasadą „bezpieczeństwo przede wszystkim”, ale jednocześnie pamiętać, że nie trzeba rezygnować z wyglądu. Wybór jest na tyle duży, że każdy, nawet najbardziej wymagający motocyklista, znajdzie coś dla siebie.