W jaki sposób leczyć ADHD u dziecka?

W jaki sposób leczyć ADHD u dziecka?

ADHD (zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi) jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychologicznych u dzieci. Charakteryzuje się trudnościami w koncentracji, dużą impulsywnością oraz nadmierną aktywnością fizyczną. Jak leczyć tę skomplikowaną chorobę? Sprawdź nasz dzisiejszy artykuł!

Leczenie farmakologiczne

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z faktu, że ADHD można leczyć za pomocą dedykowanych kuracji farmakologicznych. Są to leki, które działają na organizm wyciszająco i uspokajająco, a jednocześnie działają na ośrodek nerwowy dziecka. Nie są to środki groźne dla ludzkiego organizmu, lecz mogą powodować szereg efektów ubocznych, które zawsze warto wziąć pod uwagę. Pamiętaj również, że każde leczenie farmakologiczne powinno zostać odpowiednio zaplanowane przez lekarza, a następnie musi odbywać się przy jego czynnym udziale. Nie można pod żadnym pozorem na własną rękę zmieniać dawek leków, a zaplanowane kontrole zawsze powinny odbywać się w terminie. W przeciwnym razie kuracja może przynieść więcej szkody, niż pożytku.

Terapia u psychologa

W leczeniu ADHD wykorzystuje się także terapię psychologiczną, która skupia się przede wszystkim na powolnym i konsekwentnym kształtowaniu umiejętności radzenia sobie z objawami choroby oraz na stopniowej i skrupulatnie zaplanowanej zmianie negatywnych nawyków i zachowań dziecka. Terapia tego typu może obejmować również specjalne treningi umiejętności społecznych, czyli prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie. Psychologowie posiadają stosowne umiejętności i znają techniki, które pomogą twojemu dziecku, jednak musisz uzbroić się w cierpliwość. Postaw również na godnego zaufania specjalistę. Profesjonalny i doświadczony psycholog, Opole czy Warszawa – w każdym mieście znajdziesz świetnych specjalistów!

Terapia behawioralna

Wspomniane zmiany stylu życia i nawyków w leczeniu ADHD mogą być również wspierane przez specjalną terapię behawioralną, która zakłada m.in. regularne ćwiczenia fizyczne oraz spożywanie zdrowej, zbilansowanej diety bogatej w białko i składniki odżywcze, które są niezwykle ważne dla prawidłowego funkcjonowania mózgu. To oczywiście nie wszystkie nawyki, które należy zmienić w celu wyciszenia choroby ADHD. Z tego powodu tak ważne jest korzystanie z usług doświadczonych fachowców, którzy znają odpowiednie techniki. Profesjonalna i efektywna  integracja sensoryczna, Kraków czy Szczecin – w każdym regionie z całą pewnością uda ci się znaleźć doskonałych terapeutów i wykwalifikowanych behawiorystów dziecięcych!